عضویت در سایت

ورود

فراموشی رمز عبور

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ ایمیل خود را وارد کنید

کد امنیتی برای بروزرسانی کد امنیتی روی تصویر کلیک کنید

ورود

عضویت در سایت

احداث کوئست | مرجعی برای پاسخگویی به سوالات صنعت احداث کشور

حفاظت تاسیسات زیر بنایی و تغییر وضع آن ها

پیمانکار باید عملیات موضوع پیمان را به نحوی اجرا کند که به تاسیسات زیر بنایی موجود در کارگاه، مانند خطوط آب، برق، گاز، مخابرات و مانند این ها، آسیبی وارد نشود. هرگاه در اثر عمل پیمانکار، به تاسیسات یاد شده صدماتی وارد شود، پیمانکار متعهد است که هزینه ترمیم و برقراری مجدد آن ها را بپردازد. هرگاه پیمانکار نسبت به جبران خسارت وارد شده اقدام لازم و فوری به عمل نیاورد، کارفرما می تواند به هر طریق که مصلحت بداند، برای رفع نقص و خسارت اقدام کند و هزینه آن را به اضافه ۱۵ درصد به حساب بدهی پیمانکار منظور نماید. پیمانکار، از این بابت، حق هیچگونه اعتراضی ندارد.

در صورتی که موقعیت تاسیسات زیرزمینی در اسناد و مدارک پیمان مشخص نشده باشد، پیمانکار باید با توجه به برنامه زمانی اجرای کار، تعیین وضعیت آن ها را از مهندس مشاور استعلام کند و بعد از اعلام نظر مهندس مشاور، برای عملیات حفاری اقدام نماید. بدین ترتیب، مسئولیت پیمانکار در مورد بروز هر نوع حادثه و پرداخت خسارت و هزینه های پیشگفته در مورد تاسیسات زیرزمینی، منوط به آن است که نوع، محل یا مسیر تاسیسات مزبور به اطلاع پیمانکار رسیده یا در اسناد و مدارک پیمان مشخص شده باشد. هرگاه انجام عملیات موضوع پیمان، تغییر وضع تاسیسات یاد شده را ایجاب نماید، پیمانکار به کارفرما اطلاع می دهد تا سازمان های ذیربط برای تغییر وضع اقدام نمایند. هزینه های مربوط به عملیات یاد شده، به عهده کارفرماست. 

مسئولیت ورود آسیب به تاسیسات زیر بنایی پروژه بر عهده کیست؟

ماده ۲۳ شرایط عمومی پیمان اصل را بر مسئولیت پیمانکار قرار داده است. وقتی به تاسیسات زیر بنایی موجود در کارگاه آسیبی وارد شود اصل بر این است که این خسارت ها بر عهده پیمانکار است و پیمانکار باید وضع را به حالت سابق اعاده نماید. اما این اصل استثنا هم دارد که در ادامه بیان می شود.

چه زمان مسئولیت آسیب به تاسیسات بر عهده کارفرماست؟

ماده ۲۳ شرایط عمومی پیمان همانطور که پیش تر بیان شد اصل را بر مسئولیت پیمانکار قرار داده است اما این مسئولیت در فرضی است که در نقشه ها و مدارک ارائه شده به پیمانکار جانمایی این تاسیسات به صورت صحیح و کامل بیان شده باشد. به عبارتی اگر در نقشه و مدارک ارائه شده به پیمانکار این جانمایی به صورت دقیق مشخص نشده باشد، پیمانکار مسئولیتی در قبال خسارت های وارده نخواهد داشت.

ماده ۲۳ شرایط عمومی پیمان و عدم وجود جانمایی تاسیسات در نقشه ها

ماده ۲۳ شرایط عمومی پیمان در این خصوص نیز تکلیف را مشخص کرده است. پیمانکار می باست نبود جانمایی این تاسیسات را به مهندس مشاور اطلاع دهد و این وظیفه مهندس مشاور است که نقشه جانمایی این تاسیسات را در اختیار پیمانکار قرار دهد و در صورتی که این کار را به درستی انجام ندهد، پیمانکار مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

خسارت تاخیر در ترمیم خسارت ها برای پیمانکار

ماده ۲۳ شرایط عمومی پیمان در این خصوص بیان می کند، در صورتی که پیمانکار برای ترمیم خسارت های وارده در زمان مناسب اقدام نکند، کارفرما می تواند شخصا برای ترمیم اقدام کند و هزینه هایی که در این راه متحمل می شود را به اضافه ۱۵ درصد از پیمانکار مطالبه نماید و پیمانکار حق اعتراض در این خصوص را نیز از خود سلب می نماید.

 

درباره Ehdas Questکاربر طلایی

ارسال نظر

کد امنیتی برای بروزرسانی کد امنیتی روی تصویر کلیک کنید

با تیک زدن این دکمه شما قوانین و مقررات و حریم خصوصی را پذیرفته اید.