عضویت در سایت

ورود

فراموشی رمز عبور

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ ایمیل خود را وارد کنید

کد امنیتی برای بروزرسانی کد امنیتی روی تصویر کلیک کنید

ورود

عضویت در سایت

احداث کوئست | مرجعی برای پاسخگویی به سوالات صنعت احداث کشور

بیمه تمام خطر پیمانکاران چیست؟

بیمه تمام خطر پیمانکاران با جبران خسارت های جانی در اثر حادثه و در حین اجرای عملیات نصب، مونتاژ یا دمونتاژ انواع ماشین آلات صنعتی و بسیار از انواع خطرهای دیگری که ممکن است در یک کارگاه یا کارخانه صنعتی رخ دهد، از جمله پرکابرد ترین خدمات بیمه مسئولیت است. اگر پیمانکار یا صاحب مشاغل […]

بیمه تمام خطر پیمانکاران با جبران خسارت های جانی در اثر حادثه و در حین اجرای عملیات نصب، مونتاژ یا دمونتاژ انواع ماشین آلات صنعتی و بسیار از انواع خطرهای دیگری که ممکن است در یک کارگاه یا کارخانه صنعتی رخ دهد، از جمله پرکابرد ترین خدمات بیمه مسئولیت است.

آشنایی با بیمه تمام خطر پیمانکاران، یکی از بخش های اصلی بیمه مهندسی

بیمه تمام خطر پیمانکاران یا Contractor’s All Risk یکی از انواع بیمه نامه های مهندس برای پروژه های در حال احداث است. این بیمه نامه خسارت های مالی و جانی اثر حادثه و در حین اجرای عملیات نصب، مونتاژ یا دمونتاژ انواع ماشین آلات و تجهیزات و نیز نصب هرگونه سازه با اسکلت فلزی در کارگاه‌های کوچک و بزرگ صنعتی، کارخانجات، صنایع خودروسازی، شیمیایی، فولاد، غذایی، چوب و کاغذ، چرم، کاشی سازی، صنایع وابسته به کشاورزی را تحت پوشش قرار می دهد.

همچنین خسارت های مالی و جانی که در سیستم‌های مخابراتی، ابزارهای دقیق آزمایشگاهی، نیروگاه‌ها، پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، پروژه‌های انتقال گاز یا نفت و نیز خطوط انتقال نیرو روی می‌دهد را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. از این رو تهیه آن اهمیت زیادی برای پیمانکاران و مقاطعه کاران دارد. بسیاری از پیمانکاران در کنار استفاده از بیمه تکمیلی گروهی از بیمه تمام خطر نیز استفاده می کنند.

چه کسانی باید از بیمه تمام خطر پیمانکاران استفاده کنند؟

به طور کلیه همه پیمانکارانی که دارای فعالیت های صنعتی هستند می توانند از بیمه تمام خطر پیمانکاران استفاده کنند. به طور کلی مخاطبین اصلی این بیمه نامه را می توان پیمانکاران رشته های زیر دانست

پیمانکاران ساختمانی
پیمانکاران آبی (پیمانکاران بندها، سدها، مخازن آب و …)
پیمانکاران حمل و نقل
پیمانکاران کاوش زمین (اکتشاف، حفاری، استخراج و …)
پیمانکاران کشاورزی (جنگل کاری، درخت کاری، آبیاری و …)

بيمه تمام خطر پيمانكاران (CAR) یا مقاطعه کاران چیست؟

بيمه تمام خطر مقاطعه كاران به منظور پوشش كامل بيمه‌گذار در مقابل زيان‌های مالی ناشی از خسارت‌های طبيعي و غيرطبيعی و غير قابل پيش‌بينی وارده به عمليات اجرائی پروژه‌های عمرانی، در طول مدت ساخت، طراحی شده است.

علاوه بر عمليات ساختمانی، عمليات نصب تجهيزات مورد نياز، سوار كردن (مونتاژ) دستگاه‌ها و ماشين آلات به شرط آنكه ارزش آن‌ها معمولاً از ۲۰ درصد كل مبلغ عمليات ساختمانی بيشتر نباشد، نيز تحت پوشش قرار می‌گيرند.

چه پروژه هایی تحت پوشش بیمه تمام خطر پیمانکاران قرار می گیرد؟

برخي از پروژه‌های در حال ساخت كه می‌توانند در اين بيمه‌نامه تحت پوشش بيمه‌ای قرار گيرند به شرح زير است:

  1. ساختمان‌های مسكونی، اداری، تجاری
  2. انواع سدها و يا سازه‌های انتقال آب
  3. انواع تونل
  4. راه‌ها
  5. فرودگاه‌‌ها
  6. اسكله‌ها و موارد مشابه
  7. مترو
  8. عملیات لوله گذاری و آبرسانی، زهکشی و فاصلاب شهری
  9. حفر چاه

خطرات تحت پوشش بیمه تمام خطر پیمانکاران در بیمه مهندسی

اين بيمه‌نامه تمامی خطرات طبيعی و غير طبيعی و به طور كلی هر خطری را كه صراحتاً استثناء نشده، تحت پوشش قرار می‌دهد. ممكن است بيمه‌گذار با توجه به شرايط حاكم بر پروژه، پوشش برای برخي از خطرها را درخواست و برخی ديگر را درخواست ننمايد، كه در‌ اين صورت بيمه تمام خطر پيمانكاران از حالت تمام خطر خارج شده و به بيمه‌نامه “با خطرات ذكر شده” تبديل می‌گردد. بديهی است در اين حالت بيمه‌گذار ممكن است حق بيمه كمتری را بپردازد، وليكن به سبب ناشناخته بودن ماهيت حوادث طبيعی و غير طبيعی، ترجيح داده مي‌شود بيمه‌نامه، تمام خطر تهيه گردد.

در این بیمه نامه خسارت‌های مالی وارده به پروژه و تاسیسات، مانند مبلغ پیمان، مصالح تهیه شده توسط کارفرما، تجهیزات ساختمانی، ماشین آلات ساختمانی، اموال مجاور، برداشت ضایعات و تعدیل از جمله مهم‌ترین موارد تحت پوشش هستند. علاوه براین خسارت‌های جانی و مالی وارده به اشخاص ثالث ناشی از تقصیر و مسئولیت بیمه گذار نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد.

چه خطراتی تحت پوشش بیمه تمام خطر پیمانکاران نیست؟

استثنائات زیر تحت پوشش بیمه تمام خطر پیمانکاران قرار نمی گیرد و شرکت بیمه در قبال آن ها مسئولیتی برای برای پرداخت حق بیمه نخواهد داشت.

هزینه‌های تعمیر و تعویض یا رفع ناقصی کار یا مصالح ساختمانی که مربوط به مصالح معیوب و یا انجام غیر اصولی باشد که موجب آسیب یا از بین رفتن سرمایه باشد تحت پوشش نخواهند بود.
خسارت‌های غیر مستقیمی که به هر صورت از جمله جرایم قراردادی، خسارت های ناشی از تاخیر در انجام کار و عدم اجرای قرارداد یا از دست دادن آن باشد.
فرسودگی، خوردگی، فساد در اثر مواد شیمیایی، زنگ زدگی و خرابی که که علت آن شرایط عادی جوی باشد
شکستگی‌های مکانیکی یا الکتریکی و اختلال در کار تاسیسات و ماشین آلات و تجهیزات کارگاه باشد.
اتلاف یا آسیب وارد به وسایل نقلیه مجاز برای عبور و مرور خسارت‌های مربوط به از بین رفتن یا آسیب وارد به پرونده‌­ها، نقشه­‌ها، صورتحساب‌ها، فاکتورها، پول‌های رایج، تمبرها، اسناد، برات و سفته، اسکناس، اوراق بهادار و چک‌ها وارد شدن آسیب به وسایل نقلیه مجاز برای عبور و مرور در جاده­‌های عمومی یا وسایل موتوری آبی یا هوایی در زمان حمل

مدت زمان بیمه تمام خطر پیمانکاران چقدر است؟

با توجه به شرایط اجرای این پروژه‌ها، مدت این بیمه نامه بر اساس درخواست بیمه گذار از زمان تخلیه مصالح در محل اجرای پروژه شروع و تا اتمام آن و تحویل پروژه به کارفرما ادامه داد. علاوه بر آن، دوره نگهداری، از زمان تحویل موقت تا تحویل دائم نیز مطابق پیمان می‌تواند تحت پوشش قرار گیرد.

استفاده از بیمه مسئولیت تمام خطر پیمانکاران چه شرایطی دارد؟

برای استفاده از بیمه مسئولیت تمام خطر پیمانکاران باید شرایط عمومی را رعایت کنید که شامل موارد زیر می شود:

مسئولیت شرکت بیمه گر در زمینه پرداخت انواع خسارت مشروط به رعایت قوانین درج شده در بیمه نامه می‌باشد. از این رو بیمه گذار موظف است که به همه سوالات درج شده در فرم پیشنهاد بیمه نامه پاسخ درست و صحیح داده باشد.
بیمه گذار موظف است که بر اساس جدولی مشخصات تمامی سرمایه خود را به اطلاع شرکت بیمه‌گر برساند.
رعایت اصول ایمنی در طول مدت بیمه نامه در جهت جلوگیری از آسیب به اموال و یا اشخاص ثالث و همچنین توصیه های ایمنی کارخانه سازنده باید توسط بیمه گذار رعایت شود
کارشناسان شرکت بیمه گر می توانند قبل از صدور بیمه نامه پیمانکاران و همچنین در مدت بیمه نامه بازدید‌های دوره‌ای از محل بیمه شده داشته باشند و بیمه گذار موظف است که اطلاعات ضروری برای ارزیابی خطر را به اطلاع کارشناس شرکت بیمه برساند.
فرانشیز هر خسارت با توحه به جدول ارائه شده در زمان خرید بیمه نامه باید توسط بیمه گذرا پرداخت شود.

درباره Ehdas Questکاربر طلایی

ارسال نظر

کد امنیتی برای بروزرسانی کد امنیتی روی تصویر کلیک کنید

با تیک زدن این دکمه شما قوانین و مقررات و حریم خصوصی را پذیرفته اید.